• Elif Özge VURMAZ

YOGAYA BAŞLAMAK İÇİN 6 NEDEN

Yoga, dünyada sağlıklı ve kaliteli yaşamın anahtarı olarak kabul ediliyor. Buna rağmen, günümüzde çoğu kişi, özellikle erkekler, yoga yapmaya önyargılı. Yogayı sıkıcı, kadın işi, gereksiz ya da lüks olarak gören çok sayıda insan olsa da, yoganın faydalarını görenlerin ilgisi git gide artıyor.


Yoga yapan erkekler

Yogaya başlamadan önce sürekli sırt ağrısı, baş ağrısı, mide ağrısı çeken biriydim. Bu üç ağrıya sahip olanların da yaşamış olabileceği gibi, sırt ağrım baş ağrıma sebep olur, baş ağrım da mideme vururdu. Bu ağrılardan dolayı da haftanın 4-5 gününü yatarak ya da enerjisiz bir şekilde geçirirdim. Bana yoga sunulduğu zaman bu ağrıların geçeceği söylendi ki öyle de oldu.


İlk yoga dersinden sonra ağrılarımın hafiflediğini gördüm ancak benim için mucize üçüncü yoga dersimdi. Ertesi hafta hiç ağrı çekmedim ve bunu fark ettikten sonra her gün düzenli olarak yoga yapmaya başladım.


Sizin de fikirlerinizi değiştirebilecek, yaşam kalitenizi biraz daha yükseltmenizi sağlamak amacıyla yogaya başlamak için 6 nedeni beraber inceleyelim.


1) Yoga stres azaltıcıdır.


Yoga, vücudunuzda stresin neden olduğu fiziksel etkileri azaltır, stres hormonu yani kortizol seviyesini düşürür. Bunun yanında sindirim ve boşaltımı düzenlemesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, anksiyete, depresyon, yorgunluk, uykusuzluk gibi durumların hafiflemesi yoganın sağladığı faydalardandır. Yoga sayesinde uykular da düzene girer.


2) Yoga ağrı kesicidir.


Yoga ağrıları hafifletir. Sırt ve boyun ağrısı, migren, sinüzit gibi rahatsızlıkların ağrılarını azalttığını hatta düzenli yapılan yoga pratiğiyle onlara veda etmenize yardımcı olur. Hatta, duygusal acıların dahi yoga yardımıyla hafiflediğini fark edeceksiniz.


Yoganın yardımıyla nefesinizi düzenleyin.

3) Yoga nefesinizi düzenler.


Daha yavaş ve daha derin nefes almak yoganın sağladığı faydalardan biridir. Bu nefesler sayesinde akciğer fonksiyonları iyileşir, vücudun gevşemesine yardımcı olur. Ayrıca vücuttaki oksijen miktarını arttırır böylece vücut kendini daha hızlı onarır ve genç kalır.4) Yoga gücü arttırır, esnemeyi sağlar.


Yoga asanaları, (duruşları) vücutta bulunan tüm kasları çalıştırır ve gücü arttırır. Asanalar vücudu güçlendirirken, aynı zamanda esnemeye de yardımcı olur. Doğru zamanda doğru kasları kullanmayı öğretir.5) Yoga kilo kontrolüne yardımcı olur.


Yoga yapmak yalnızca asanaların yaktırdığı kalorilerle değil aynı zamanda pek çok ekstralarla kilo kontrolüne yardım eder. Yoga, kortizol (stres hormonu) seviyesini azaltarak, fazla kalori yakamaya ve stresi azaltarak kilo kontrol çabalarına yardımcı olabilir. Yoga, ayrıca sağlıklı beslenme alışkanlıklarını teşvik eder.Yoga, Vücudunuzu dengelemenize yardımcı olur.

6) Yoga vücut duruşunu düzenler.


Yoga, vücut uyumunu iyileştirmeye yardımcı olur. Daha iyi bir duruş sağlar. Ayrıca sırt, boyun, bel, eklem ve kas problemlerini hafifletmek yoganın faydalarından biridir. Vücut duruşunu daha iyi hale getirdiğinden dolayı yoga, özgüvenin de artmasına yardımcı olur.


Kısacası, yoganın mental ve fiziksel olarak pek çok yararı bulunmakta. Yogayla beraber hayatınızın ne kadar değişeceğiniz ve yaşam kalitenizin ne kadar artacağını siz de fark edeceksiniz. Yoganın size getirdiği faydaları bizimle paylaşmayı unutmayın.Bizi takip edin!

  • Facebook - White Circle
  • Twitter - White Circle