• Elif Özge VURMAZ

Kendinize hediye verin: Yoga nedir?

Yoga, yalnızca bedensel aktivite değil, daha sağlıklı ve daha huzurlu olmaya yardım eden bir çalışmadır. Yoga asanaları (duruşları) ve gevşeme teknikleri, hem fiziksel hem de zihinsel olarak pek çok yarara sahiptir.


Yoga yaptıkça, modern yaşamın neden olduğu hızlı temponun, getirdiği olumsuz düşüncelerden uzaklaşır, içimizi umut ve iyimserlik ile doldururuz. Yoganın stresle mücadelede sağladığı yararlar, hastalıklara karşı korunmadaki etkinliğinin önemli bir nedenidir. Yoganın kan dolaşımını arttıran, bedensel ve zihinsel gevşeme sağlayan ve enerjiyi arttıran etkileri vardır. Nefes egzersizleriyle bedende enerji akışı desteklenmiş olur, zihin rahatlar, kişi sakinleşir.


Yoganın yararları

Yoganın en güzel yanı da yogayı herkesin yapabilmesidir; çocuk, hamile, genç, yaşlı, esnek olmayan, duruş bozukluğu olan herkes yapabilir. Özellikle kendini herhangi bir sebeple stresli hissedenlerin, konsantrasyonunu arttırmak isteyenlerin, sınava girecek öğrencilerin, daha sağlıklı yaşamak isteyen bireylerin yoga yapması tavsiye edilir.

Bizi takip edin!

  • Facebook - White Circle
  • Twitter - White Circle