• Elif Özge VURMAZ

Yeni Başlayanlar İçin Yoga'nın 5 Prensibi

Yoga, gün geçtikçe daha çok tanınmaya başlıyor. Yogayı, yoga stüdyolarından, sosyal medyadan ya da doktorundan duyan pek çok kişi, hemen yoga asanaları (duruşları) araştırmaya, videolar izleyerek ya da yoga stüdyosuna giderek yoga yapmaya başlıyor. Ancak yoga yalnızca asanalardan ibaret bir çalışma değil, derin bir yaşam felsefesidir.


Yeni Başlayanlar İçin Yoga

Yogayı, yoga prensiplerini bilmeden yapmak da kesinlikle etkilidir, ancak yoganın manevi yönden gelişime ve zihinsel hastalıkları yenmeye ettiği yardım ettiğini gözden kaçırmak oldukça üzücü olur. Yogada hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı sağlamak için beş temel prensip var. Bu prensiplerin hepsi de yoga yaparak sağlıklı olmanın ya da sağlığa kavuşmanın ana kuralları.


1- Doğru Nefes (Pranayama)

Yoga nefesi almak, yaşam enerjisini vücudumuza daha da doldurmayı sağlar. Nefesle vücudumuza giren oksijen miktarı artar ve bu da vücudumuzdaki dokulara daha fazla oksijen girmesini sağlar. Dokuların daha fazla oksijen alması, vücudun kendini iyileştirmesi, metabolizmanın hızlanması gibi çok sayıda olumlu etki almamızı sağlar. Bu sayede daha sağlıklı, huzurlu, sakin ve genç bir yapıda kalmaya yardımcı olur.


Yoga Asanası. Photo by Roman Laschov on Unsplash

2- Doğru Egzersiz (Asana Akışı)

Yogada asanalar, nefes ile harmanlandığında, zihinsel rahatlama ve mükemmel konsantrasyonu sağlar. Asanalar, vücudun dengesini bulmaya, esnemeye, güçlenmeye, iyileştirmeye yardımcı olur. Kendimize uygun asanaları seçerek, vücudumuzun zedelenmesini engeller ve ihtiyaç duyduğumuz asanaları yoga akışımıza ekleyebiliriz. Bu sayede de, asanaları yaparken vücudumuzu kontrol edebilmeyi öğreniriz.
3- Doğru Gevşeme

Gün içinde birçok düşünceyle yorduğumuz beynimizi, gece uyurken dinlendirdiğimiz düşünsek de, öyle olmuyor. Beynimizi gece uyurken de rüyalara bırakıp yoruyoruz. Yogadan sonra inanılmaz derecede dinlenmiş olarak kalkacağımız 10 - 15 dakikalık gevşeme hali oldukça önemlidir. Yogadan sonra mutlaka yapılması gereken bir çalışma olmasının sebebi çalışmış olan kaslarımızı gevşetmeyi sağlaması, yoga yaparken artan enerjimizi daha da arttırarak daha sağlıklı olmamıza yardımcı olması. Ayrıca, yoga yaparken asanalar arasında ara ara kısa molalar vermek de güzel bir gevşeme yöntemidir. Bu aşama daha mutlu, huzurlu, sakin ve bilinçli yaşamanın basamağıdır.


4- Doğru Beslenme

Beslenme; fiziksel, ruhsal ve psikolojik durumlarımızı doğrudan etkiler. Yanlış beslenmek hastalıklara neden olan etmenler arasında olduğu için, sağlıklı beslenme şekli seçmek oldukça önemlidir. Yogada önemli olan besinleri doğal seçmek ve daha fazla sebze ağırlıklı beslenmektir. Ve unutmayın, yoga kırmızı ve beyaz eti tamamen yasaklamaz yalnızca daha az tüketmeyi önerir.


Yogadan sonra Meditasyon.

5- Doğru Meditasyon - Düşünce

Meditasyon, farkındalık demektir. Doğru düşünce bütünü görebilme ve gerektiğinde düşünmeyi kapsar. Yoga, zihnimizi daimi olarak düşüncelerle sarmak yerine, boş kaldığımızda zihnimizi susturabilmeyi önerir. Bu sayede beyni daha az yorar ve düşüncelerin enerji çalmasına engel olunur ve yaptığınız işlerdeki konsantrasyon seviyesini arttırarak her alanda başarılı olmaya yardım eder.


Bu prensipler, yoganın temel taşlarıdır. Yoga yapan herkes bu prensipleri benimsemek zorunda olmasa da bana göre yogayı yapabilmek için doğru egzersiz ve doğru nefese kesinlikle ihtiyaç duyuluyor. Ancak bu prensiplerin hepsini hayata geçirmek, daha fiziksel ve mental olarak daha sağlıklı bir hayata adım atmayı sağlar. Daha sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat sunan beş prensibi hayatınıza geçirmek ister misiniz?

Bizi takip edin!

  • Facebook - White Circle
  • Twitter - White Circle