• Elif Özge VURMAZ

MOTİVASYONUNU SIK SIK KAYBEDENLER İÇİN 10 STRATEJİ

Hedeflere giden yolda birçok zorluk bulunabilir. Bu yüzden de motivasyonunuzu kaybettiğinizi düşünebilirsiniz. Zaman zaman dışardan birilerinin söyledikleriyle ya da yaptıklarıyla motivasyon sağlanabilir. Ancak hedeflere ulaşıncaya kadar motive kalmak kolay değildir. Ya sürekli sizi motive edecek birini bulmanız gerekir ya da o kişiyi aramaktansa o kişi olmaya karar verilebilir.


Motivasyonu sağlamak için kullanılabilecek 10 stratejiyi hayatınıza geçirerek geçici olan dış motivasyondansa kendi sağladığınız iç motivasyon sayesinde hedeflerinize ulaşmayı kolaylaştırabilirsiniz.

1.Gerçekten yapmak istediğiniz şeyi yapmaya odaklanın.

Yaptığınız şey, gerçekten yapmak istediğiniz şey ise motivasyonunuz otomatik olarak gelir. Ve harekete geçmeye engel olan iç dirençlerinizden kurtulmanız çok daha kolay olur.


Motivasyonunuzu kaybettiğinizde kendinize sorun, “Gerçekten yapmak istediğim şeyi mi yapıyorum?”. Eğer cevabınız hayır ise, yapmak istediğiniz asıl şeye odaklanın.


2.Avantajlar listesi yapın.

Hedefinize ulaştığınızda elde etmiş olmak istediğiniz her şeyi, size sağlayacağı avantajları bir liste haline getirin.


Motivasyonunuz azaldığı zaman bu listeye bakarak tekrar motive olabilirsiniz. Ya da bu listeyi her gün göreceğiniz bir yere koyabilir ve bu sayede günlük motivasyonunuzu sağlayabilirsiniz.


3. Şuan listesi yapın.

Hedefinize ulaşmak ve o yolda ilerlemek yerine şuan ki yolunuzda ilerlerseniz ne olacağını bir liste haline getirin. Olumsuz sonuçları görmek ve onları değiştirebileceğiniz bilmek motivasyonu arttıran bir sebeptir.


Kendine sor, “Şuan ki yolda kalmaya devam edersem hayatım 5 yıl sonra nasıl olacak?”.

4. Başarılarınızı hatırlamaya zaman ayırın.

Motivasyon kaybedildiği zaman, başarısızlıklara odaklanma artar ve bu da motivasyonu biraz daha kaybetmeye neden olur. Bu zamanlarda oturup yalnızca 5 dakika başarılarınızı hatırlayın. Başarılarınızın, başarısızlıklarınızı yenmesine izin vererek motivasyonunuzu arttırabilirsiniz.


İsterseniz başarılarınızı yazacağınız bir liste daha yapabilirsiniz bu sayede kendinizi motive edebilirsiniz.


5. Daha büyük hedef seçin.

Kolay hedeflerin motivasyonu zor hedeflere göre daha azdır. Küçük hedefler, sonra da yapabilirim hissi getirdiği için motivasyonu azaltır, ertelemeye neden olur.


Şuan için gerçekçi olmasa dahi sizi harekete geçirebilecek büyüklükte bir hedef seçin. Zihin daha büyük ve ulaşılması zor hedeflerin peşinde olduğunda motivasyonu arttırır, ona ulaşacak çözümler aramaya başlar. Böylece aklınızda üretmiş olduğunuz düşünceler motive olmanıza yardımcı olur.


6. İlerlemenizi izleyin.

Yogada hep yapamadığım hareketleri yapmaya başlamak büyük bir motivasyon kaynağı olmuştur benim için. Her zaman kendi ilerlememe odaklandım, hiç başkalarının ne kadar ilerlediğine ya da hangi hareketleri nasıl yapabildiklerine bakarak motivasyonumu kırmadım. Baksaydım şuan ki oluğum yerden çok daha geride olurdum. Çünkü çok zor hareketleri, çok kolay yapan insanlar var. Ve onlar her zaman varlar.


Yani, kendi sonuçlarınızla başkalarını karşılaştırmak sağlıklı bir şey olmadığı gibi motivasyonunuzu öldürebilir. Her zaman sizden daha iyisi vardır. Sizin hayatınıza etkisi olduğunu dahi bilmeyen insanların sizin motivasyonunuzu bozmasına izin vermeyin.


Gerçekten motive olmak istiyorsanız kendi sonuçlarınıza odaklanın. Kendinizi ne kadar geliştirdiğinizi, istediğiniz yolda ne kadar ilerlediğinizi görmek, harika bir motivasyon kaynağıdır.


7. Olumlu bakın, vazgeçmeyin.

Algı insan hayatında en önemli şeydir. Yapmakta olduğunuz şeyin algıladığınız şekli çok önemlidir. Olaylara olumlu ve yapıcı bakmak enerji ve ilham verir. Olumlu bir enerjiye sahip olmak motivasyonu arttırır.


Zorluklarla karşılaştığınızda vazgeçmek yerine, ‘Bundan ne öğrenebilirim?’, ‘Bu durumda harika olan şey ne?’ gibi sorular sormak, hem ders çıkarmanıza hem de motivasyonunuzu sağlamanıza yardımcı olur.


Unutmayın, vazgeçmemek çok önemli bir başarı sırrıdır. Peki başarıya giden yoldaki vazgeçmeden önceki adımları biliyor musunuz? Başaralı olmanın 5 adımı adlı yazımızı kontrol etmeyi unutmayın.

8. Eğlenmeyi unutmayın.

Yaptığınız şeyin ciddiyetine ve stresine adapte olmak kolaydır, bu da motive olmanızı zorlaştırabilir. Bu yüzden bir şey için çalışıyor olsanız dahi, kendinize eğlenmek için zaman ayırmayı unutmayın.


Yapabiliyorsanız yaptığınız işe eğlence katın. Arkadaşınızla şakalaşabilir ya da işinizle alakalı kendinize göre eğlenceli bir şeyler yaratabilirsiniz. Bu sayede yaptığınız işi zorunluluk olarak görmenize engel olur, daha çok motive olmanızı sağlar.


9. Motivasyonu beklemeden harekete geçin.

Çoğu zaman, kendimi motive olmaya çalışmak yerine harekete geçmişken buluyorum. Başlarda zor olsa da, motivasyon sonradan yetişiyor.


Sizde zor da olsa motivasyonu sağlamak yerine harekete geçerek hem daha erken başlayabilir hem de farklı bir motivasyon kaynağı daha edinmiş olabilirsiniz.


10.Ara ver.

Bazen sadece mola vermek gerekebilir. Belki düşündüğünüzden ve yönetebileceğinizden çok çalışmış olabilirsiniz. Bu da motivasyonunuzu azalttığı için çalışma performansınızı düşürebilir. Bu ara, birkaç saat ya da bir gün sürebilir. Bu kendinizi ne zaman tam dinlenmiş hissetmenize göre değişir. Ara bittiğinde müthiş bir motivasyonla çalışmaya başladığınızı göreceksiniz.


Sonuç olarak, motivasyonu sağlamak için en önemli olay doğru konuda motive olduğunuza emin olmak. Dinlenmeye ve eğlenceye yeteri kadar zaman ayırarak, ilerlemenizi inceleyerek hareket etmek başarıya giden hızlı bir yoldur.


Kendi yolunuzda ilerlerken kullandığınız motivasyon yollarını siz de bizimle paylaşmayı unutmayın.

Bizi takip edin!

  • Facebook - White Circle
  • Twitter - White Circle