• Elif Özge VURMAZ

Bilinçaltınızı Çizin: Mandala nedir?

Mandalalar ilk homoerectus zamanında dil yeteneklerimiz gelişmeden mağara duvarlarına çizimle bulunmuş ve bütün hiyeroglif yazılardan tutun o çizimler icatları doğurmuş ve günümüze gelinmiştir. O dönemlerde konuşma ile iletişim olmadığı için sezgisel iletişim vardı ve ilk sanat insanların mağaralara resimler çizerek çıkmıştır ve ilk mandala resmettiklerini çembere alarak çıkmıştır. Mandala Sanskritçe ’de daire demektir.


Resmettikleri şeyleri yuvarlak içine alma sebebi gözü simge etmesidir. Göz yuvarlaktır ve bir şeyi yuvarlak içine alırsanız odak noktasını ona çekersiniz. Bu yüzden göz temasının kutsal olduğunu düşünüp istedikleri şeyleri yuvarlak içine alarak kendi alanlarına gelmesini sağlayacağını düşünürlerdi. Aslıda daire evrenin şeklidir. Makro-kozmosta, Güneş, ay, gezegenler, gezegenlerin yörüngeleri, yıldızlar, big-bang dahil mandalalardır. Mikro-kozmosta, hücre ve organelleri, atom modelleri, atom altı parçacıkları dahil mandalalardır.


Her şey bir dairesel formda başlayıp, dairesel formda tekrar ediyor. Mevsimler, tarihler, günler, güneşin doğup batması hep döngüdedir. Aldığınız kararlar ve başladığınız işler de bu şekilde. Bir tecrübeyi öğrenmeden döngüden çıkamıyorsunuz. Mesela, her şeyi değiştirmenize rağmen olaylar aynı fakat kişiler farklı olan döngüleriniz var mı?

Mandala sessizliğin dilidir bu yüzden diğer adı ahenk ve uyumdur. Bu yüzden camilere, kiliselere, dini yapılara koyulmuştur. İnsan da bir mandaladır ve ahenk ve uyumu bozulduğunda hastalıklar oluşuyor.


Mandalanın yararları

· Mandala uzun süre anda kalmanızı sağlar ve sabrı öğretir.

· Konsantre olmanıza yardımcı olur.

· Alzheimer hastalığında olumlu sonuçlar alınmasında yardımcı olur.

· Stresi azaltarak ruhsal anlamda rahatlama, kendini iyi hissetmeyi sağlar.

· Grup çalışmalarında, gruba uyumu sağlar.

· Yaratıcılıkla farklı bakış açıları kazandırır.

Bizi takip edin!

  • Facebook - White Circle
  • Twitter - White Circle