• Elif Özge VURMAZ

HEDEF: HEDEF BELİRLEMEK

Hepimiz, hayatta istediğimiz şeylere ulaşmak için çabalarız. Yani hedeflerimiz için. Hedefler, kişiye özel pusulalardır. Kullananların, istediği şeye ulaşacağı yönü gösteren pusulalar. O yöne nasıl gidileceği tamamen kullanana kalmış olsa da, pusulanın içinde gerekli motivasyon, performans, inanç, tutku saklıdır. Kim kendi pusulasını oluşturmak istemez ki?Eğer ortada bir hayal varsa, hedef de vardır. "Nasıl bir hayat yaşamak istiyorum?", "Hayatımda nelerin olmasından mutlu oluyorum?"sorularına cevabınız varsa da hayaliniz vardır ya da baştan şekillenebilir. Bu sorulara verilen cevabı hedefin kalıbı olarak düşünebiliriz. Buradan sonraki her adım, yalnızca hedefinizi belirginleştirmeye yardımcı olacak.


1) Somutlaştır!

Hedefin net olması, hedefi biraz da olsa somut hale getirir. Somut bir şeye inancı daha kolay sağlayabiliriz. Böylece, içsel motivasyonumuzu besleriz. Hedefin net olması için; ne yapmak istediğiniz, yapmak istediğiniz şeyin nedeni, kiminle yapacağınız, nerede ve nasıl yapacağınız gibi sorulara cevap verilmesi gerekir.


2) Ölçeklendir!

İlerlemeyi takip edebileceğimiz ve artık hedefime ulaştım diyebileceğimiz, bir ölçeğe sahip olmamız gereklidir. Bu sayede hedefe ne kadar yakın olduğunuzu anlayıp gelişimi görebiliriz. Bu da sonuca ulaşmak için gerekli heyecanı sağlar. Ayrıca katettiğimiz ilerlemeyi görmek de ayrı bir motivasyon kaynağıdır. Ölçeklendirme, üç kitap okuyunca da olabilir, beş yıl deneyim kazanınca da. Önemli olan takip edebilecek bir halde olması.


3) Gerçekçi ol!

İnanmadığımız bir şeyi hayatımıza sokmamız imkansızdır. Bu yüzden, gerçekçi bir hedef oldukça önemlidir. Hem doğa kanunlarına, hem de zihnimizdeki inanabileceğimiz sınırlara uygun bir hedef belirlememiz oldukça önemlidir. Bir ayda bir milyon lira gelirinizi arttırmak sizin için imkansız geliyorsa, kendinize göre bir gerçeklik yaratmak daha iyi olur.


4) Zamanı belirle!


Hedefe ulaşılacak zamanı, tam tanımamız oldukça önemli. Sekiz haftada bir kilo vermek nasıl rahatlıktan dolayı ulaşılmayı engelleyecekse, üç kiloyu bir haftada vermek de endişeden dolayı hedefe ulaşmaya engel olacaktır.Hedefler, geleceğimize ışık tutmamıza yardımcı olur. Bu yüzden belirli bir hedefi olmayan ya da uygun hedefi olmayan insanlarda genellikle stres ve öfke duyguları ağır basar. "Hedefim var!" demek de hiçbir zaman yalnız başına yeterli olmamıştır. Hedefin üzerine biraz daha plan kurmak, onu kurgulamak, hayal etmek çalışma şevkini arttırır. Bu yüzden de hedeflerin belirli kriterlere uyması çok daha önemlidir. Hedefleriniz neler, bu kriterlere uyuyor mu?

Bizi takip edin!

  • Facebook - White Circle
  • Twitter - White Circle