• Elif Özge VURMAZ

Başarılı olmanın 5 adımı; Vazgeçmemek!

En son güncellendiği tarih: 12 Kas 2018

İnsan doğası gereği, hayatımız sürekli olarak istediğimiz şeyleri elde etmeye çabalamakla geçiyor. Bunu başarmanın sırrı ise herkesten duyduğumuz; "Vazgeçme!". Peki bu vazgeçmeme kavramı gerçekten yeterli mi?


Başarılı olmanın adımları

Ben başarıyı, bulunduğumuz noktadan gitmek istediğimiz noktaya varmak olarak açıklıyorum. Bunu yolda birçok seçenek olduğu için de birinde başarısız olursak mutlaka diğerlerini denemek gerekir. Yani vazgeçmemek burada devreye girer ancak yalnız başına yeterli değil. Öyle olsaydı yıllarca çilek eken çiftçi istediği evi ya da defalarca kez sınava giren öğrenci istediği üniversiteyi kazanırdı. Bana göre, vazgeçmemek kendinden önce dört adıma sahip olan son adım.

1- Hedefini belirle!

Bir şeyi başarmak istiyorsak, ilk olarak neyi başarmak istediğimizi, hedefimizi, tam olarak bilmeliyiz."Sınavdan yüksek puan almak istiyorum." ya da "Terfi etmek istiyorum." belirli hedefler değildir. "Şu üniversiteyi kazanmak istiyorum." ya da "Genel müdür olmak istiyorum." net hedeflerdir. Net hedeflerinizin olması, hedefinize odaklanmanız, yönünüzü şaşırmamanız ve hedefinize yönelik çalışmalarınızda performansınızı arttırabilmek için çok önemlidir.


2- Stratejini kur!

Hedefe net olarak karar verdiğimize göre sıra, ona ulaşma yolumuzu planlamaya geldi. Bir şeyi başarmak için, çok sayıda strateji olduğunu hepimiz biliyoruz. En basitinden, bir yerden bir yere seyahat ederken; tren, uçak, araba, otobüs, vapur gibi pek çok ulaşım aracı kullanma ihtimalimiz olduğunu biliyoruz. Hepsinin kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Hangi avantajı seçtiğimiz bizim stratejimiz oluyor. Buradan yola çıkarak, herhangi bir şeyi hayatınıza geçirmek için pek çok stratejimiz var ve yapmamız gereken yalnızca onlardan birini seçmek.


Harekete geç!

3- Harekete geç!

Stratejiyi seçtikten sonra, direkt olarak harekete geçmek oldukça önemli. Yarın başlarım ya da bir saat sonra değil, o anda başlamak gerek. Aksi taktirde sonraların bitmediğini siz de fark edersiniz. Eyleme geçtiğinizde de ilk stratejiniz başarılı olmayabilir. İşte bu noktada motivasyonunuzu bozmadan devam edebilmek önemlidir. Yani vazgeçmemek bu aşamadan itibaren önem kazanmaya başlayan etmen.4- Öğren!

Bir stratejiyi uyguladık ve başarıp başarmamak önemli olmadan, neden sonuç ilişkisi kurduk. Yani bu adım, hangi davranış hangi sonucu doğurdu bunu öğrenme adımı. Bu adım sayesinde yaptığımız stratejilerde aynı sonuçları almaktan kaçınır ve döngülere girmeyi önleriz.


5- Başarana Kadar Devam Et!

İşte herkesin söylediği 'Vazgeçme!' aşaması başlıyor. Ancak yalnız başına vazgeçmeme değil, öğrendiğimiz şeyleri göz önünde bulundurarak vazgeçmeme adımı.


Başarının sırrını özetleyecek olursak; net hedefle, her stratejimizden yeni şeyler öğrenerek, denemeye devam etmek. Stratejilerden öğrendiğimiz her yeni bilgi, başka hedeflerde dahi bir şeyler öğrenmemize yardımcı olacak bilgilerdir. Vazgeçmemeyi kullanarak başarıya ulaşamayan insanların, mutlaka atladığı bir adım vardır. Bu adımları atarak ulaştığınız başarıyı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Bizi takip edin!

  • Facebook - White Circle
  • Twitter - White Circle